Zgłaszanie naruszeń prawa w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Olsztynie
ZGŁASZANIE NARUSZEŃ PRAWA W WOJEWÓDZKIM URZĘDZIE PRACY W OLSZTYNIE
Zgłoszenia naruszenia prawa w WUP w Olsztynie można dokonać:
- za pomocą dedykowanej skrzynki mailowej: sygnalista@up.gov.pl,
- poprzez Formularz zgłoszenia naruszenia prawa, dostępny na stronie internetowej WUP w Olsztynie w zakładce „Sygnalista” (wzór Formularza zgłoszenia naruszenia prawa)
- poprzez przesłanie wypełnionego Formularza zgłoszenia naruszenia prawa listownie, na adres: Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, ul. Bartosza Głowackiego 28, 10-448 Olsztyn, z adnotacją na kopercie „Zgłoszenie naruszenia prawa”,
- telefonicznie, pod numerem: 89 522 79 97;
- osobiście w siedzibie WUP, podczas bezpośredniego spotkania zorganizowanego z Pełnomocnikiem, w terminie 7 dni od dnia jego zgłoszenia (na wniosek zgłaszającego w wybranej formie przedstawionej w pkt. 1-4)
Zgłoszenie naruszenia prawa w WUP w Olsztynie może mieć charakter:
- jawny, gdy zgłaszający wyraża zgodę na ujawnienie jego tożsamości osobom zaangażowanym w prowadzenie postępowania/wyjaśnienie zgłoszenia, jak i osobom postronnym;
- poufny, gdy dane zgłaszającego podlegają ochronie przed dostępem osób nieupoważnionych, szczególnie poprzez utajnienie danych zgłaszającego.
Zgłoszenie naruszenia prawa powinno wskazywać jasne i wyczerpujące wyjaśnienie przedmiotu zgłoszenia oraz w szczególności zawierać:
- dane osoby zgłaszającej,
- datę i miejsce sporządzenia,
- datę oraz miejsce zaistnienia naruszenia prawa lub datę i miejsce pozyskania informacji o nieprawidłowości,
- dane osoby, która dopuściła się naruszenia prawa, w tym imię, nazwisko, stanowisko, miejsce pracy,
- opis naruszenia prawa oraz rzeczywistych i potencjalnych skutków,
- wskazanie podmiotu, którego dotyczy zgłoszenie naruszenia prawa,
- wskazanie ewentualnych świadków naruszenia prawa,
- wskazanie wszystkich dowodów i informacji, jakimi dysponuje zgłaszający, które mogą okazać się pomocne w procesie rozpatrywania naruszenia prawa.
UWAGA!!
Zgłaszający zobowiązany jest do traktowania posiadanych przez siebie informacji dotyczących podejrzenia naruszenia prawa jako tajemnicy i powstrzymania się od publicznych rozmów o zgłaszanych podejrzeniach naruszenia prawa, chyba że osoba ta jest zobowiązana do takiego działania przepisami prawa.